Ei haaskata kansainvälistä osaamista Espoossa!

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) vaatii Espoon kaupunkia löytämään ratkaisuja, jotka tukevat kansainvälisten opiskelijoiden työllistymistä opintojen aikana ja valmistumisen jälkeen.
Mies kävelee Väreen edessä salkku kädessä, kuvassa vain jalat

Espoon on oltava houkutteleva paikka opiskella, tehdä työtä ja asua sekä kehittyä kansainväliseksi osaamiskeskukseksi. On hälyttävää, että kansainvälisistä opiskelijoista jopa 44 prosenttia ei ole saanut työkokemusta Suomessa. 

“Kaupungin tulee puuttua tähän. Kansainväliset opiskelijat kokevat kansalaisuuden tai etnisyyden olevan yksi merkittäviä esteitä työllistymiselle eli valitettavasti rakenteellinen rasismi kukkii yhä vahvasti yhteiskunnassamme. Opiskelijoille on raivattava tehokkaampia polkuja suomalaisille työmarkkinoille”, AYY:n hallituksen jäsen Jenni Toivonen toteaa. 

AYY vaatii Espoota toimimaan aktiivisesti kansainvälisten opiskelijoiden työllistymisen parantamiseksi. Tähän päästään tiivistämällä yhteistyötä yritysten ja opiskelijoiden välillä sekä edistämällä opinnäytetöiden tarjoamista yrityksissä. Myös Espoon kaupungin on tarjottava kansainvälisille opiskelijoille sopivia opinnäytetyöpaikkoja. Espoon on oltava suunnannäyttäjä huolehtimalla itse siitä, että kansainvälisten työntekijöiden määrä kaupungilla vastaa kaupungissa asuvien suhteellista määrää. 

Ehdottamme kaupungille konkreettisia toimia, kuten anonyymin rekrytoinnin laajempaa käyttöä, positiivista erityiskohtelua, kielivaatimusten löyhentämistä ja koulutusta tiedostamattomista ennakkoluuloista. Lisäksi opiskelijoiden, korkeakoulujen ja kuntien yhteistyötä työllisyyspalveluiden kanssa on tehostettava, jotta yhä useampi kansainvälinen opiskelija löytäisi työpaikan Espoosta opintojen aikana ja valmistumisen jälkeen. 

“Espoon tulee olla Suomen houkuttelevin kaupunki kansainvälisille osaajille ja tuettava kansainvälisiä opiskelijoita työelämään pääsyssä. Tukemalla kansainvälisten opiskelijoiden työllistymistä, Espoo mahdollistaa sen, että yhä useampi voi rakentaa kotinsa tänne myös opintojensa jälkeen”, Toivonen kuvailee. 

Lisätiedot: 

Jenni Toivonen, AYY:n hallituksen jäsen 
Puh. 040 026 5544 

Kannanotto on osa AYY:n kunta- ja aluevaalikampanjaa

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

hymyileviä opiskelijoita
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY:n jäsen – vastaa jäsenkyselyyn!

Haluamme kuulla, mikä ylioppilaskunnassa toimii, missä on kehitettävää ja miten voisimme palvella jäseniämme parhaalla mahdollisella tavalla. Auta meitä kehittymään ja toimimaan jatkossakin kohti maailman parasta opiskelijan elämää! Vastaajien kesken arvotaan iPad Air ja lippupaketteja Alvarin kesäjuhla -festivaalille. AYY:n jäsenkysely on auki 8.5. asti.
Kolme eri alan opiskelijaa kävelevät Otaniemen kadulla. Katua ympäröi useita vihreitä puita.
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae SYLin toimikuntiin!

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan jäsenillä on nyt mahdollisuus hakea ehdokkaaksi Suomen ylioppilaskuntien liitto SYLin kehitysyhteistyön neuvottelukuntaan (KENKKU) sekä ilmastoverkostoon.
Fuksit tanssivat wapputanssia fuksikapteenien johdolla Hietalahdentorilla
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Nuoret aikuiset Suomen yksinäisimpiä – opiskelijat käynnistävät Wapun keräyksen

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) Fuksitoimikunta ja Kansainvälisyystoimikunta keräävät varoja nuorten yksinäisyyden vähentämiseksi Wapun alla. Keräyksen tuotot ohjataan HelsinkiMission työhön nuorten yksinäisyyttä vastaan.
Ok15
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusia opiskelija-asuntoja Otaniemeen. Hae nyt!

Haku Otakaari 15:n uusin opiskelija-asuntoihin on nyt käynnissä!

Kohteeseen valmistuu 153 modernia asuntoa, jotka on suunniteltu vastaamaan nykyopiskelijoiden tarpeita aivan Aalto-yliopiston kampuksen ytimessä.

Lue lisää www.ayyasunnot.fi