AYY:n Seal of Approval -palkinto jaettiin sähköiselle tenttimiselle
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta jakoi torstaina 11.4. Aalto-yliopiston kanssa järjestämillään Opintoasiainsitseillä Seal of Approval -hylkeen sekä kunniakirjan.
Seal of Approval -palkinto voidaan myöntää opiskelijoiden mielestä hyville käytännöille Aalto-yliopistossa. Myöntämällä Seal of Approval -palkinnon AYY antaa tunnustusta esimerkiksi opiskelijoiden hyvinvointia, opintojen mielekkyyttä, vuorovaikutusta tai yliopiston ilmapiiriä parantaville käytännöille. Palkintoa on jaettu vuodesta 2015 asti.
Palkinnon sai sähköinen tenttiminen seuraavin perustein:
Sähköinen tenttiminen mahdollistaa tenttisuoritusten tekemisen vapaasti valittavana ajankohtana tai opiskelijan omalla tietokoneella. Niiden suosio on kasvanut syksystä 2018 lähtien sekä opettajien että opiskelijoiden keskuudessa.
Jatkuva oppiminen ja opiskelijoiden vaihtelevat elämäntilanteet vaativat konkreettisia muutoksia totutuissa toimintatavoissa, ja sähköinen tenttiminen on mainio esimerkki tästä. Joustava opiskelu helpottaa esimerkiksi työssäkäyvän tai perheellisen opiskelijan elämää.
Sähköisen tenttimisen projektia ovat edistäneet erityisesti Venla Virtakoivu ja Henri Rämä.
Opintoasiainsitsit ovat yhdistävä juhla hallinnon opiskelijaedustajille ja yliopiston henkilökunnalle.
Read more news
AYY on myynyt Kirkonkyläntie 16-kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Kirkonkyläntie 16. Kiinteistökaupat toteutettiin 19.12.2025, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu
Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.
Sähköinen tutkintotodistus on tulossa – mitä se tarkoittaa opiskelijoille?
Digitalisaation myötä Aalto-yliopisto siirtyy sähköisiin tutkintotodistuksiin. AYY on vastustanut sähköistä todistusta ja pyrkinyt varmistamaan, että valmistuneet saavat fyysisen tunnustuksen työstään.