Askel kohti kestävämpää kierrättämistä — muovinkeräys alkoi Teekkarikylässä

AYY pyrkii edistämään kestävän kehityksen periaatteita myös asumisessa ja haluamme mahdollistaa asukkaillemme mahdollisimman kestävän jätteiden lajittelun.

AYY pyrkii edistämään kestävän kehityksen periaatteita myös asumisessa ja haluamme mahdollistaa asukkaillemme mahdollisimman kestävän jätteiden lajittelun. Uudet muovinkeräyspisteet sijaitsevat seuraavissa Teekkarikylässä kohteissa:

  • Jämeräntaival 3, 5, 6 ja 7
  • Otakaari 18 ja Otakaari 20
  • Otaranta 8.

Kaikkien edellä mainittujen kiinteistöjen ilmoitustaululle on jaettu muovinkierrätysohjeet. Muovipakkaukset kerätään kierrätyspisteillä oleviin Molok-jätesäiliöihin. Myös Miestentie 2:n uudisrakennuksen kierrätyspisteellä on muovinkeräysastia.

Miksi muovipakkauksia kannattaa lajitella?

Muovipakkaukset kerätään uusien muovituotteiden raaka-aineeksi. Muovin kierrättäminen on ekoteko – lajittelemalla vähennät tarvetta tuottaa uutta muovia. Kierrätetystä muovista valmistetaan esimerkiksi muovikasseja, kukkaruukkuja ja ämpäreitä. Muovipakkauksia lajittelemalla vähennät myös kiinteistön jätekustannuksia.

Miten lajittelen muovijätteet?

Kierrätettäviä muovipakkauksia ovat mm. jogurttipurkit, muoviset pussit, shampoo-pullot sekä erilaiset juusto- tai leikkelepakkaukset ja valmisruokapakkaukset. Tyhjät pakkaukset voi huuhtaista tai pyyhkäistä tarvittaessa – sellainen puhtaus riittää, josta ei aiheudu hajuhaittaa.

Muovinkeräysastiaan kuuluvat vain muovipakkaukset. Muu muovinen jäte on vietävä sekajätteeseen. Katso tarkemmat ohjeet HSY:n sivuilta https://www.hsy.fi/fi/asukkaalle/lajittelujakierratys/lajitteluohjeet/muovi/Sivut/default.aspx

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

kuvassa taidekokoelman teoksia
Ajankohtaista Julkaistu:

Avoin haku taideteoksille AYY:n taidekokoelmaan on auki

Vuosittainen AYY:n taidekokoelmahaku on auki 20.11.2026 asti.
kuvassa Antti ja Totti pettynein ilmein
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Never stop the madness ja kohta vedetään taas mattoa alta nuorisolta

AYY:n hallituksen jäsen Antti Puska ja koulutuspolitiikasta vastaava vaikuttamisen asiantuntija Totti Korpua kirjoittivat blogiin, minkälaisia ajatuksia keskustelu lukuvuosimaksuista herättää näin maksuttoman koulutuksen päivänä.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Julkaistu:

Vuodelle 2027 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2027 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!
Students in the spring
Ajankohtaista Julkaistu:

Tapahtumatilojen ennakkovarauskierrokset keväälle 2027

AYY:n piirissä olevilla yhdistyksillä on ennakkovarausoikeus ylioppilaskunnan sauna-, juhla- ja kokoustiloihin. Tällä varauskierroksella voi varata tiloja aikavälille ma 4.1.2027–su 1.8.2027.