Vuosi 2024 on Tempausvuosi
Tempaus järjestetään tänä vuonna kahdeksan vuoden tauon jälkeen. Tempaus on opiskelijoiden joukkovoimaa hyödyntävä teko, jolla pyritään tuomaan suuren yleisön tietoisuuteen opiskelijoiden mielestä tärkeä ja ajankohtainen aihe. Tämänkertaisen Tempauksen teemasta ja toteutuksesta julkaistaan lisätietoa kevään aikana.
Tempauksen juuret yltävät jopa sadan vuoden taakse teekkarikulttuuriin, ja vastaavanlaista toimintaa on järjestetty historiallisesti myös muilla opintoaloilla. Muodoltaan Tempaukset voivat olla melkein mitä tahansa. Viimeisin Tempaus järjestettiin vuonna 2016, jolloin tavoitteena oli nostaa peruskoulutuksen tärkeys valtakunnalliseen keskusteluun. Tuolloin opiskelijat vierailivat yhden viikon aikana lähes 1500 suomalaisessa peruskoulussa.
Tempaus 2024 on suunnattu koko Aalto-yhteisölle vuosikurssista tai opintoalasta riippumatta.
Tempausta koordinoi Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan Tempausesikunta, joka rekrytoitiin avoimella haulla loppuvuodesta 2023. Tempausesikuntaan kuuluvat: Niina Tapanainen (Tempauspäällikkö, puheenjohtaja), Juha Malinen (varapuheenjohtaja), Ilkka Törrönen (vaikuttaminen), Jani Anttila (yrityssuhteet), Leevi Kosonen (yrityssuhteet), Senja Santala (tapahtumat), Eeti Ahola (viestintä), Ville Mansikkaniemi (markkinointi) sekä mandaattipaikoilla Tero Karesniemi ja Oona Sorala (KY), Vilma Ikola (Teekkarijaosto) ja Kathleen Lindgren (TOKYO).
Seuraa kanaviamme, niin pysyt kärryillä seuraavista käänteistä!
Telegram: @tempaus2024
Instagram: @ayy_fi
Nettisivu: www.tempaus.fi
Yhteydenotot: tempaus@ayy.fi
Read more news
AYY on myynyt Kirkonkyläntie 16-kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Kirkonkyläntie 16. Kiinteistökaupat toteutettiin 19.12.2025, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu
Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.
Sähköinen tutkintotodistus on tulossa – mitä se tarkoittaa opiskelijoille?
Digitalisaation myötä Aalto-yliopisto siirtyy sähköisiin tutkintotodistuksiin. AYY on vastustanut sähköistä todistusta ja pyrkinyt varmistamaan, että valmistuneet saavat fyysisen tunnustuksen työstään.