Veera Kivivirrasta AYY:n uusi talousjohtaja

Veera Kivivirta on nimetty Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) uudeksi talousjohtajaksi 20.1.2025 alkaen.
Talousjohtaja

Tällä hetkellä Veera Kivivirta toimii Fortum Recycling & Waste -liiketoiminnassa Director of Business Control nimikkeellä, vastaten laajasti talouden ja liiketoiminnan johtamisesta. Uransa aikana hän on työskennellyt erilaisissa controller-tehtävissä Fortumin lisäksi myös Intrumilla, Metsä Groupissa ja Fiskarsilla valmistumisensa jälkeen. Vaikka Kivivirralla on monipuolinen kokemus alalta, hän pitää tärkeimpänä jatkuvaa oppimisen intoa ja uuden tiedon yhdistämistä aiempaan osaamiseensa. 

Kivivirta valmistui Aalto-yliopistosta keväällä 2010 ja oli opiskeluaikanaan vahvasti mukana KY-maailmassa. Vaikka hänellä ei ole laajaa taustaa opiskelijajärjestötoiminnasta, hän seurasi sen toimintaa läheltä ystäviensä kautta. Opiskeluaikana hänen ajankäyttönsä suuntautui pääasiassa Suomen Nuorisopurjehtijoiden hallitustyöhön, jossa hän toimi myös puheenjohtajana muutaman vuoden ajan. Hän toimi KY:n kerhoissa ja nautti opiskelijaelämän tarjoamista mahdollisuuksista KY:llä. 

Mitä ajankohtaisia haasteita ja mahdollisuuksia näet ylioppilaskunnan taloudessa? Mitä erityisiä tavoitteita tai kehityskohteita pidät tärkeänä talouden osalta? 

”Mahdolliset lainsäädännön muutokset voivat toki vaikuttaa talouteen ja voivat luoda tarpeen tarkastella nykyisiä toimintatapoja kriittisesti ja arvioida uusia toimintamalleja. Itselleni on kuitenkin ensisijaisen tärkeää rakentaa vahva kokonaiskuva AYY:n kaikista toiminnoista sekä niiden taloudellisista vaikutuksista. Tärkeintä on, että AYY pystyy jatkossakin toimimaan jäsenistönsä hyväksi ja mahdollistamaan maailman parasta opiskelijaelämää ylioppilaskunnan päättäjien linjausten mukaisesti”, Kivivirta sanoo. 

”Opiskeluaika on ainutlaatuinen vaihe ihmisen elämässä, jonka arvon ymmärsin itse täysin vasta sen päättymisen jälkeen. Lähden tehtävään avoimin mielin, ja erityisesti toivon roolissani saavani uusia näkökulmia ja oppeja, joita voin yhdistää aiempaan kokemukseeni. Toivon, että vaihe vaiheelta saamme rakennettua merkityksellisiä asioita, jotka tuottavat arvoa opiskelijayhteisölle vielä vuosiksi eteenpäin”, Kivivirta lisää. 

Lisätiedot: 

Fanni Mattsson 
Hallituksen puheenjohtaja, Aalto-yliopiston ylioppilaskunta 
+358 45 114 3451 

Antti Ilmavirta  
toiminnanjohtaja, Aalto-yliopiston ylioppilaskunta  
+358 50 329 1165 

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Marcel vaaka
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Marcell Berta valittiin Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen 2026

Marcell Berta on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen jäseneksi vuodelle 2026. Espoon Otaniemessä 14.–15.11. pidetty liittokokous äänesti hallituksen jäsenistä lauantai-iltana.
valitut poseeraavat kukkakimput kädessään
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Hallituksen muodostajaksi Joona Lipponen ja edustajiston puheenjohtajaksi Henrik Starck

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan edustajisto nimitti AYY:n hallituksen muodostajaksi Joona Lipposen ja vuoden 2026 edustajiston puheenjohtajaksi Henrik Starckin.
Waiting outside
Ajankohtaista Julkaistu:

Kerho- ja varastotilojen haku yhdistyksille aukeaa

AYY avaa haun Otaniemessä sijaitseviin kerho- ja varastotiloihin.
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae Aallon hallinnon opiskelijaedustajaksi vuodelle 2026

Haku Aallon hallinnon opiskelijaedustajaksi – hallopediksi – on auki 11.11.–2.12.