Vaadimme päättäjiltä selkärankaa rasismin kitkemiseksi

Ylioppilaskunnat AYY, HYY, ISYY, JYY, SHS, TYY, TREY, VYY, ÅAS, OYY, LTKY ja TaiYo ovat tyrmistyneitä nykyisestä rasismikeskustelun tilasta yhteiskunnassa, ja vaativat rasismin kitkemiseksi konkreettisia toimia. Vaikutusvaltaisessa asemassa olevien ihmisten rasistiset ulostulot ovat osoittaneet, mikä rasismikeskustelussa on pielessä: rasismin kohteena olevia ihmisiä ei kuunnella, rasistisia kommentteja vähätellään tai kuitataan vitseinä ja keskustelua vieritetään ohi aiheen. Tarvitaan antirasistisia tekoja, ymmärrystä ja solidaarisuutta.
"Vaadimme päättäjiltä selkärankaa rasismin kitkemiseksi"

Olemme Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) kanssa samaa mieltä siitä, että Suomen tulisi olla turvallinen paikka elää ja opiskella. Suomi on yksi Euroopan rasistisimmista maista, ja Suomi on ottanut takapakkia rasismin kitkemisessä. Rasistinen ilmapiiri ja hallitusohjelman maahanmuuttopolitiikka pahentavat monen opiskelijamme eriarvoista asemaa ja tukalaa tilannetta. 

Rasismi normalisoi yhteiskuntaa, joka elää vihasta, pelosta ja syrjinnästä. Vallankäyttäjien rasismia vähättelevät ulostulot ja aitojen antirasististen toimien puute pahentavat entisestään eriarvoistavaa keskustelukulttuuria koko yhteiskunnassa. Rasismia kokevien ihmisten ajatusten ja kokemusten esiin nostaminen on ensiarvoisen tärkeää rasismin aktiiviseksi kitkemiseksi. Vastuu rasismiin puuttumisesta on kannettava yhdessä. 

Instituutioilla on valtaa ja mahdollisuus vaikuttaa rasismikeskustelun suuntaan ja toimia antirasistisesti, mutta tässä on epäonnistuttu. Monet ovat olleet hiljaa. Hiljaisuus asian tiimoilta ja konkreettisten toimenpiteiden puute kertovat, kuinka moniulotteinen ja haastava aihe on kyseessä. Rasismikeskustelussa hiljaisuus ei ole konfliktin välttämistä, vaan rasismin hyväksymistä. On etuoikeus olla puhumatta ja puuttumatta rasismiin.  

Emme halua kuulla enää tyhjiä puheita, vaan vaadimme päättäjiltä antirasistisia tekoja.

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) 

Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) 

Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta (ISYY) 

Jyväskylän yliopiston ylioppilaskunta (JYY) 

Svenska Handelshögskolans Studentkår (SHS) 

Turun yliopiston ylioppilaskunta (TYY) 

Tampereen ylioppilaskunta (TREY) 

Vaasan yliopiston ylioppilaskunta (VYY) 

Åbo Akademis Studentkår (ÅAS) 

Oulun yliopiston ylioppilaskunta (OYY) 

LUT-yliopiston ylioppilaskunta (LTKY) 

Taideyliopiston ylioppilaskunta (TaiYo) 

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

kuvassa taidekokoelman teoksia
Ajankohtaista Julkaistu:

Avoin haku taideteoksille AYY:n taidekokoelmaan on auki

Vuosittainen AYY:n taidekokoelmahaku on auki 20.11.2026 asti.
kuvassa Antti ja Totti pettynein ilmein
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Never stop the madness ja kohta vedetään taas mattoa alta nuorisolta

AYY:n hallituksen jäsen Antti Puska ja koulutuspolitiikasta vastaava vaikuttamisen asiantuntija Totti Korpua kirjoittivat blogiin, minkälaisia ajatuksia keskustelu lukuvuosimaksuista herättää näin maksuttoman koulutuksen päivänä.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Julkaistu:

Vuodelle 2027 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2027 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!
Students in the spring
Ajankohtaista Julkaistu:

Tapahtumatilojen ennakkovarauskierrokset keväälle 2027

AYY:n piirissä olevilla yhdistyksillä on ennakkovarausoikeus ylioppilaskunnan sauna-, juhla- ja kokoustiloihin. Tällä varauskierroksella voi varata tiloja aikavälille ma 4.1.2027–su 1.8.2027.