Vaadimme päättäjiltä selkärankaa rasismin kitkemiseksi
Olemme Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) kanssa samaa mieltä siitä, että Suomen tulisi olla turvallinen paikka elää ja opiskella. Suomi on yksi Euroopan rasistisimmista maista, ja Suomi on ottanut takapakkia rasismin kitkemisessä. Rasistinen ilmapiiri ja hallitusohjelman maahanmuuttopolitiikka pahentavat monen opiskelijamme eriarvoista asemaa ja tukalaa tilannetta.
Rasismi normalisoi yhteiskuntaa, joka elää vihasta, pelosta ja syrjinnästä. Vallankäyttäjien rasismia vähättelevät ulostulot ja aitojen antirasististen toimien puute pahentavat entisestään eriarvoistavaa keskustelukulttuuria koko yhteiskunnassa. Rasismia kokevien ihmisten ajatusten ja kokemusten esiin nostaminen on ensiarvoisen tärkeää rasismin aktiiviseksi kitkemiseksi. Vastuu rasismiin puuttumisesta on kannettava yhdessä.
Instituutioilla on valtaa ja mahdollisuus vaikuttaa rasismikeskustelun suuntaan ja toimia antirasistisesti, mutta tässä on epäonnistuttu. Monet ovat olleet hiljaa. Hiljaisuus asian tiimoilta ja konkreettisten toimenpiteiden puute kertovat, kuinka moniulotteinen ja haastava aihe on kyseessä. Rasismikeskustelussa hiljaisuus ei ole konfliktin välttämistä, vaan rasismin hyväksymistä. On etuoikeus olla puhumatta ja puuttumatta rasismiin.
Emme halua kuulla enää tyhjiä puheita, vaan vaadimme päättäjiltä antirasistisia tekoja.
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY)
Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY)
Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta (ISYY)
Jyväskylän yliopiston ylioppilaskunta (JYY)
Svenska Handelshögskolans Studentkår (SHS)
Turun yliopiston ylioppilaskunta (TYY)
Tampereen ylioppilaskunta (TREY)
Vaasan yliopiston ylioppilaskunta (VYY)
Åbo Akademis Studentkår (ÅAS)
Oulun yliopiston ylioppilaskunta (OYY)
LUT-yliopiston ylioppilaskunta (LTKY)
Taideyliopiston ylioppilaskunta (TaiYo)
Read more news
Hakukuulutus Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajaksi tohtorinkoulutusneuvostoihin ja tohtorinkoulutuksen työryhmään
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta avaa haun opiskelijaedustajaksi tohtorinkoulutusneuvostoihin ja tohtorinkoulutuksen työryhmään (DEWG) vuodelle 2027.Täydennyshakukuulutus Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajaksi
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta hakee täydennyshaussa Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajia eli hallopedeja vuodelle 2026. Haku aukeaa 24.9.2026 ja päättyy 11.10.2026 kello 23.59. Ylioppilaskunnan hallitus valitsee opiskelijaedustajat 31.10.2026 mennessä.
AYY esittää Joona Lipposta SYLin puheenjohtajaksi
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) esittää Joona Lipposta Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen puheenjohtajaksi vuodelle 2027. Hallitus valitaan liittokokouksessa 13.-14.11.2026 Espoossa.