Tempaus sai opiskelijat liikkeelle – 3844 tuntia vapaaehtoistyötä viikossa

Tempauksella Aalto-yliopiston opiskelijat halusivat peräänkuuluttaa vapaaehtoistyön arvostusta ja merkitystä suomalaiselle yhteiskunnalle. Tavoite 2000 vapaaehtoistyötunnista ylittyi, kun noin 1600 osallistujaa teki yhteensä 3844 tuntia vapaaehtoistyötä viikon aikana.
Opiskelijat kuuntelevat puhetta hymyillen, käsissä kuohuviinilasit

Tempausviikon ohjelmaan 21.–25.10. kuului muun muassa verenluovutusta, puistotalkoot, monumentin rakennusta sekä lähes sata opiskelijoiden omaa vapaaehtoistyöprojektia partiotoiminnasta eläintensuojeluun, tapahtumien järjestämiseen ja remontointiin. Yhteensä Tempaukseen osallistui noin 1600 opiskelijaa. Jopa 348 opiskelijaa kävi verenluovutuksessa, 220 opiskelijaa siivosi Otaniemen kampusaluetta ja 282 opiskelijaa rakensi monumenttia vapaaehtoistyölle.

Monumentin sisään valettiin viidenkymmenen vuoden aikakapseli, johon Tempauksen suojelija, Tasavallan presidentin puoliso Suzanne Innes-Stubb toimitti terveisensä tuleville opiskelijasukupolville. Terveisensä aikakapseliin jättivät myös opiskelijat, Espoon kaupunki sekä Länsiväylä.

Tempauksen tavoitteena oli tehdä opiskelijajoukolla yhteensä yhden henkilötyövuoden verran eli 2000 tuntia vapaaehtoistyötä viikossa. Tavoite ylittyi, ja lopullinen vapaaehtoistyötuntien määrä oli 3844, mikä vastaa 1,9 henkilötyövuotta.

Kaikkien käsien jälki -Tempauksella opiskelijat halusivat korostaa vapaaehtoistyön arvostusta ja merkitystä suomalaiselle yhteiskunnalle.

”Vapaaehtoistyön merkitys on unohdettu Suomessa. Kolmas sektori mahdollistaa monia yhteiskunnallisia toimintoja, joita ei muuten olisi olemassa tai joihin on rajalliset resurssit: sosiaali- ja mielenterveyspalvelut sekä niiden vertaistuki, nuorten liikunta- ja harrastusmahdollisuudet, vapaapalokunnat ja monta muuta, jotka kaikki ovat tärkeä osa suomalaista yhteiskuntaa. Järjestöjen toiminta on kuitenkin vaakalaudalla hallituksen leikkausten myötä”, avaa opiskelija Niina Tapanainen.

Lisätiedot:

Niina Tapanainen
Tempausesikunnan puheenjohtaja, Aalto-yliopiston ylioppilaskunta
puh. 0503314314 / niina.tapanainen@ayy.fi

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta AYY on noin 17 000 Aalto-yliopiston tekniikan, kauppatieteen ja taiteen opiskelijan palvelu- ja etujärjestö. AYY toimii jäsentensä edunvalvojana erityisesti koulutuspoliittisissa ja opintososiaalisissa asioissa.

Tempaus on opiskelijoiden joukkovoimaa hyödyntävä teko, jolla pyritään tuomaan suuren yleisön tietoisuuteen opiskelijoiden mielestä tärkeä ja ajankohtainen aihe. Kaikkien käsien jälki -Tempauksen aiheena oli vapaaehtoistyön arvostus ja merkitys suomalaisessa yhteiskunnassa.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Joona Lipponen istuu tuolilla ulkona
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY esittää Joona Lipposta SYLin puheenjohtajaksi

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) esittää Joona Lipposta Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen puheenjohtajaksi vuodelle 2027. Hallitus valitaan liittokokouksessa 13.-14.11.2026 Espoossa.
Students holding the parliamentary election programs
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY:n eduskuntavaaliohjelma korostaa tekoja tulevaisuususkon parantamiseksi

AYY:n eduskuntavaaliohjelma korostaa tekoja tulevaisuususkon parantamiseksi
Violetti kuvapohja, jossa vihreällä teksti "rekry, hiring"
Ajankohtaista, Rekrytointi Julkaistu:

AYY hakee osa-aikaista huoltokoordinaattoria!

Haemme kiinteistötiimiimme osa-aikaista huoltokoordinaattoria!
OLL:n liittokokouksen taukojumppaa
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae AYY:n edustajaksi Opiskelijoiden liikuntaliiton liittokokoukseen 2026

Haluatko päästä vaikuttamaan opiskelijaliikunnan olosuhteisiin ja liikuntapolitiikkaan valtakunnallisella tasolla? Hae AYY:n edustajaksi Opiskelijoiden liikuntaliiton (OLL) liittokokoukseen Pajulahden urheiluopistolle 4.–5.11.2026 tai AYY:n ehdokkaaksi OLL:n hallitukseen.