Opiskelijat vahvasti mukana AYY:n asuntopalvelujen kehittämisessä
Miten opiskelija-asuminen voisi olla entistä parempaa? Aalto-yliopiston ylioppilaskunta ottaa jäsenensä mukaan kehittämään entistä onnistuneempia asuntopalveluita.
Kohtuuhintaisten opiskelija-asuntojen vuokraaminen on AYY:n keskeisimpiä jäsenpalveluita.
AYY:n kiinteistöstrategia määrittelee toiminnalle kohtuullisen hinnan lisäksi muitakin tavoitteita, joista yksi on yhteisöllisen asumisen kehittäminen ja sen suosion lisääminen. Aihe on tärkeä, sillä vaikka rakentamisen myötä yksiöiden määrä AYY:n asuntokannassa kasvaa, on noin kolmasosa asunnoista yhä yhteisasuntoja.
Tänä vuonna AYY on panostanut ja panostaa asuntopalvelujen kehittämiseen monella tavalla. Hakujärjestelmäämme Domoon on vuoden aikana tehty monia pieniä ja isompiakin päivityksiä, ja kehitystyö jatkuu edelleen. Keväällä 2018 AYY liittyi Suomen Opiskelija-asunnot SOA ry:n jäseneksi ja yhteistyötä muiden opiskelija-asuntoyhteisöjen kanssa on tiivistetty.
Paljon työtä tehdään myös yhteistyössä ylioppilaskunnan jäsenten kanssa. Kesällä 2018 AYY yhdisti voimansa Aalto-yliopiston kanssa Information Technology Program -kurssin merkeissä. Opiskelijoista koostuva ryhmä kartoitti osana kurssia AYY:n asuntopalvelujen nykytilannetta muun muassa haastattelemalla asukkaita ja työntekijöitä.
Tämän lisäksi ryhmä tutustui muiden toimijoiden asuntopalveluihin, ideoi uusia palveluideoita ja pohti keinoja yhteisöllisen asumisen tarjoamien mahdollisuuksien esiin tuomiseen.
Projektin aikana nousi esille kaksi merkittävää kehityskohdetta: viestintä yhteisöllisen asumisen vaihtoehdoista jo asunnonhakuvaiheessa ja asukkaiden tukeminen asuntojen yhteisten tilojen muokkaamisessa viihtyisiksi ja enemmän kodilta tuntuviksi.
AYY kartoittaa vielä tämän vuoden aikana jäsenten kokemuksia ja toiveita myös laajemmin. Syksyllä toteutettava jäsenkysely keskittyy jäsen- ja asuntopalveluihin. Me täällä ylioppilaskunnan asumistiimissä odotamme jo innolla tuloksia ja ideoita, joita kyselyn myötä saamme. Hyödynnämme niitä varmasti ensi vuoden toimintaa suunnitellessamme.
AYY:lla asuu monia pieniä ja isompia yhteisöjä, joissa asukkaat viihtyvät asunnoissaan ja tilat näyttävät asukkailtaan. Jatkamme ylioppilaskunnassa työtä sen eteen, että tyytyväisiä yhteisöjä muodostuu tulevaisuudessa entistä enemmän.
Riitu Nuutinen
Palvelupäällikkö, AYY
Read more news
Marcell Berta valittiin Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen 2026
Marcell Berta on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen jäseneksi vuodelle 2026. Espoon Otaniemessä 14.–15.11. pidetty liittokokous äänesti hallituksen jäsenistä lauantai-iltana.
HSL:n päätös nostaa hintoja on pettymys
HSL:n hallitus päätti nostaa matkalippujen hintoja 3,1 prosentilla ensi vuodelle. Hinnankorotus rasittaa opiskelijoiden tiukkaa taloutta, vaikka korotus on pienempi kuin aiemmin kaavailtu 6,4 prosenttia.
Tapahtumatilojen ennakkovarauskierrokset keväälle 2026
AYY:n piirissä olevilla yhdistyksillä on ennakkovarausoikeus ylioppilaskunnan sauna-, juhla- ja kokoustiloihin. Tällä varauskierroksella voi varata tiloja aikavälille ma 5.1.2026 - su 2.8.2026.