Opiskelija, tarkista asumisen tukesi (nyt)!

Opiskelijoiden asumisen tuessa tapahtuu muutoksia elokuussa, kun suurin osa korkeakouluopiskelijoista siirtyy yleiseltä asumistuelta opintotuen asumislisään 1.8.2025.
Kaksi opiskelijaa istuu terassilla kahvikupit kädessä

Asumislisä on määrältään enintään 216–296 euroa kuukaudessa ja tuki kattaa maksimissaan 80 prosenttia vuokrasta. Tarkista saamasi tuen määrä, sillä enimmillään muutos voi vähentää tukea jopa 100 euroa kuussa. 
 
Koska asumislisä on osa opintotukea, siihen pätevät samat tulorajat kuin opintotukeen, mutta eivät enää puolison tulot. Tuki on henkilökohtainen eli jokaisen opiskelijan täytyy hakea sitä itselleen. Asumislisää voi hakea kesäkuusta alkaen OmaKelassa, ja sitä voi saada aikaisintaan 1.8.2025 alkaen. 
 
Saat asumislisää vain niiltä kuukausilta, joilta saat myös opintotukea – eli jos et nosta opintotukea kesällä, et saa myöskään asumislisää. Huom! Voi siis olla, että et saa elokuulta asumislisää. Voit kuitenkin nostaa opintolainaa jo 1.8. alkaen. 
 
Jos olet perheellinen, olet jo käyttänyt opintotukikuukatesi tai opintotukesi on lakkautettu, muutos ei koske sinua ja voit edelleen hakea yleistä asumistukea. 
 
Suomen hallitus päätti asumisen tuen muutoksista osana julkisen talouden säästöjä keväällä 2024.  Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on vastustanut siirtoa yleiseltä asumistuelta opintotuen asumislisään ja opiskelijoiden asumisen tuen leikkausta. 
 
Lisätietoja löydät Kelan sivuilta kela.fi/opiskelu  

Infograafi asumisen tuen muutoksesta. Vuonna 2024 maksimituki on ollut 394 euroa, kun taas 2025 muutoksen jälkeen 296 euroa.
Asumisen tuen taso max.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Kuvassa pinottuna kahdeksan edellisen suunnittelijan Design Notebookia
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Design Notebookin suunnittelukilpailu on auki

Oletko sinä seuraavan Design Notebookin suunnittelija? TOKYOn ja AYY:n muistikirja ilmestyy seuraavan kerran syksyllä 2026 ja sen suunnittelija valitaan perinteiseen tapaan opiskelijoidemme joukosta. Muistikirja on ollut suosittu, ja toivomme, että siitä on jälleen iloa ja hyötyä mahdollisimman monelle jäsenellemme. Suunnittelukilpailu alkaa 23.2.2026 ja päättyy 16.3.2026 klo 15.00.
kuvassa Joona Lipponen kampuksella, ilme on totinen ja katse kameraan
Ajankohtaista, Blogi, Tiedote Julkaistu:

Mikä on Trinet ja mitä AYY:n nettiyhteydelle tapahtuu?

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) asukkaiden internetpalveluntarjoaja on vaihtumassa. Olemme kuulleet, että muutos on herättänyt huolta opiskelijayhteisössä. Tässä jutussa AYY:n hallituksen puheenjohtaja Joona Lipponen vastaa jäseniämme askarruttaviin kysymyksiin.
Otakaari 15 taidekilpailu 2026
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Otakaari 15 -taidekilpailu on avoinna

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta kutsuu Aallon opiskelijat osallistumaan taidekilpailuun, jossa etsitään pysyviä taideteoksia kesällä valmistuvaan uuteen opiskelijoiden asuintaloon, Otakaari 15:n uudisrakennukseen. Kilpailun inspiroivana teemana toimii Otaniemen kampus, Aalto-yliopiston yhteisö sekä sen rikas opiskelijakulttuuri. Taidekilpailu on avoinna 9.2.- 31.3.
opiskelijoita ihailemassa uutta lippua
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Uusi polyteekkarien lippu vihdoin käyttöön Otaniemessä

Otaniemen teekkarien 15 vuoden odotus palkittiin marraskuun alkupuolella, kun teekkariyhteisö otti käyttöön uuden polyteekkarien lipun juhlallisin menoin 153. Teekkariperinnejuhlassa. Edellinen Otaniemen teekkareita yhdistänyt lippu oli Teknillisen korkeakoulun ylioppilaskunnan lippu, joka palveli yhteisöä vuosina 1909–2009 ja jäi ansaitulle eläkkeelle Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan syntyessä. Näin uusi lippu syntyi.