Kuunnelkaa kansainvälisiä opiskelijoita päätöksenteossa
Me kansainväliset tutkinto-opiskelijat olemme monipuolinen joukko ihmisiä erilaisista taustoista ja elämäntilanteista. Olemme jääneet viimeaikaisen maahanmuuttokeskustelun ulkopuolelle, vaikka meitä koskevat useat hallituksen esitykset. Yksi näistä on 3/6 kuukauden sääntö. Jos maahanmuuttaja ei työllisty kolmen tai kuuden kuukauden sisällä, hänet karkotetaan maasta. Se ei ole realistinen aika löytää töitä Suomesta, koska työttömän työnhakijan työllistyminen kestää keskimäärin yli 14 kuukautta. Niinpä vastavalmistuneen oleskelulupa työnhakuun ei lohduta pidemmän aikavälin häädön uhatessa.
Ulkomailla Suomi tunnetaan edistymisestään ja tasa-arvostaan. Vaikka monet elämän osa-alueet, kuten koulutus ja opiskelijaelämä, ovat erinomaisia, työllistymisen haasteet vaikeuttavat Suomen suosittelemista opiskelupaikkana sekä lakiuudistusten että rakenteellisen rasismin vuoksi.
Päättäjät, teillä on valta tehdä muutos pidentämällä 3/6 kuukauden säännön aikakehystä. Nähkää meidät ihmisinä, ei vain numeroina ja keinona pelastaa Suomi alhaiselta syntyvyydeltä. Teemme joka päivä tietoisen valinnan jäädä tänne Suomeen. Päätös jäädä voi kuitenkin olla vain väliaikainen, jos emme ole tervetulleita tänne.
Mantė Žygelytė, hallituksen varapuheenjohtaja, AYY
Omotola Adeshina, hallituksen jäsen, TaiYo
Shashika Harshani, hallituksen jäsen, TYY
Read more news
HSL-lippu on liian hintava hankinta
Toukokuussa on vietetty ”Otaniemi kestävällä tiellä” -teemakuukautta. Jotta kestävä liikkuminen on mahdollista, se ei saa olla opiskelijabudjetin saavuttamattomissa. AYY vaatii halvempia opiskelijahintoja ja parempia rahoitusmalleja joukkoliikenteelle.
AYY:n 16. vuosijuhlassa myönnettiin huomionosoituksia
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) 16. vuosijuhlassa 16.5.2026 myönnettiin huomionosoituksia ansioituneille yhteisön jäsenille ja teoille.
Miten kesällä voi saada opintotukea?
Jos kesätyöhaussa kävi köpelösti tai toimeentulo huolestuttaa muista syistä, ei hätää! Voit saada kesäopintotukea ja asumislisää, jos suoritat opintoja kesältä.