Hallituksen muodostajaksi Sakari Ropponen ja edustajiston puheenjohtajaksi Tilda Leikola
Kokouksessaan AYYE 9/2024 tiistaina 29.10.2024 Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan edustajisto valitsi AYY:n hallituksen muodostajaksi Sakari Ropposen ja vuoden 2025 edustajiston puheenjohtajaksi Tilda Leikolan.
Hallituksen muodostaja Sakari Ropponen on kuudennen vuoden automaatio- ja systeemitekniikan opiskelija. Kuluneena vuonna hän on toiminut AYY:n edustajiston puheenjohtajana. Aikaisemmin Ropponen on ollut aktiivinen Teekkarijaostossa, edustajistossa sekä Automaatio- ja systeemitekniikan killassa.
”Olen kiitollinen edustajiston suomasta luottamuksesta. Odotan innolla ensi vuoden haasteita ja veivailuja!” Ropponen hehkuttaa.
Hallituksen muodostaja tekee esityksen AYY:n vuoden 2025 hallituksesta edustajistolle.
Edustajiston puheenjohtajaksi valittu Tilda Leikola on neljännen vuoden taloustieteen ja toisen vuoden teknillisen psykologian opiskelija. Tänä vuonna Leikola on vaikuttanut KY:n puheenjohtajana sekä KY-säätiön hallituksen jäsenenä. Aiemmin hän on toiminut myös KY:n hallituksessa yrityssuhde- ja kansainvälisyysvastaavana, economics-mursujen tutorina ja KY-Sailissa.
”Kiitos luottamuksesta! On ihanaa päästä tekemään hommia koko Aalto-yhteisön puolesta”, Leikola iloitsee.
Edustajiston puheenjohtaja vastaa yleisesti edustajiston toiminnasta, kuten kokousten valmistelusta ja puheenjohtamisesta.
Paljon onnea valituille ja kiitos kaikille tehtäviin hakeneille!
Haku hallituksen jäseneksi on vielä auki 3.11.2024 asti ja edustajiston varapuheenjohtajaksi 21.11. asti. Lue lisää tältä sivulta: https://www.ayy.fi/fi/hae-mukaan-toimintaan
Read more news
AYY:n jäsen – vastaa jäsenkyselyyn!
Haluamme kuulla, mikä ylioppilaskunnassa toimii, missä on kehitettävää ja miten voisimme palvella jäseniämme parhaalla mahdollisella tavalla. Auta meitä kehittymään ja toimimaan jatkossakin kohti maailman parasta opiskelijan elämää! Vastaajien kesken arvotaan iPad Air ja lippupaketteja Alvarin kesäjuhla -festivaalille. AYY:n jäsenkysely on auki 8.5. asti.
Hae SYLin toimikuntiin!
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan jäsenillä on nyt mahdollisuus hakea ehdokkaaksi Suomen ylioppilaskuntien liitto SYLin kehitysyhteistyön neuvottelukuntaan (KENKKU) sekä ilmastoverkostoon.
Nuoret aikuiset Suomen yksinäisimpiä – opiskelijat käynnistävät Wapun keräyksen
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) Fuksitoimikunta ja Kansainvälisyystoimikunta keräävät varoja nuorten yksinäisyyden vähentämiseksi Wapun alla. Keräyksen tuotot ohjataan HelsinkiMission työhön nuorten yksinäisyyttä vastaan.
Uusia opiskelija-asuntoja Otaniemeen. Hae nyt!
Haku Otakaari 15:n uusin opiskelija-asuntoihin on nyt käynnissä!Kohteeseen valmistuu 153 modernia asuntoa, jotka on suunniteltu vastaamaan nykyopiskelijoiden tarpeita aivan Aalto-yliopiston kampuksen ytimessä.
Lue lisää www.ayyasunnot.fi