Hallituksen muodostajaksi Sakari Ropponen ja edustajiston puheenjohtajaksi Tilda Leikola
Kokouksessaan AYYE 9/2024 tiistaina 29.10.2024 Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan edustajisto valitsi AYY:n hallituksen muodostajaksi Sakari Ropposen ja vuoden 2025 edustajiston puheenjohtajaksi Tilda Leikolan.
Hallituksen muodostaja Sakari Ropponen on kuudennen vuoden automaatio- ja systeemitekniikan opiskelija. Kuluneena vuonna hän on toiminut AYY:n edustajiston puheenjohtajana. Aikaisemmin Ropponen on ollut aktiivinen Teekkarijaostossa, edustajistossa sekä Automaatio- ja systeemitekniikan killassa.
”Olen kiitollinen edustajiston suomasta luottamuksesta. Odotan innolla ensi vuoden haasteita ja veivailuja!” Ropponen hehkuttaa.
Hallituksen muodostaja tekee esityksen AYY:n vuoden 2025 hallituksesta edustajistolle.
Edustajiston puheenjohtajaksi valittu Tilda Leikola on neljännen vuoden taloustieteen ja toisen vuoden teknillisen psykologian opiskelija. Tänä vuonna Leikola on vaikuttanut KY:n puheenjohtajana sekä KY-säätiön hallituksen jäsenenä. Aiemmin hän on toiminut myös KY:n hallituksessa yrityssuhde- ja kansainvälisyysvastaavana, economics-mursujen tutorina ja KY-Sailissa.
”Kiitos luottamuksesta! On ihanaa päästä tekemään hommia koko Aalto-yhteisön puolesta”, Leikola iloitsee.
Edustajiston puheenjohtaja vastaa yleisesti edustajiston toiminnasta, kuten kokousten valmistelusta ja puheenjohtamisesta.
Paljon onnea valituille ja kiitos kaikille tehtäviin hakeneille!
Haku hallituksen jäseneksi on vielä auki 3.11.2024 asti ja edustajiston varapuheenjohtajaksi 21.11. asti. Lue lisää tältä sivulta: https://www.ayy.fi/fi/hae-mukaan-toimintaan
Read more news
Miten kesällä voi saada opintotukea?
Jos kesätyöhaussa kävi köpelösti tai toimeentulo huolestuttaa muista syistä, ei hätää! Voit saada kesäopintotukea ja asumislisää, jos suoritat opintoja kesältä.
Otakaari 15:n taidekilpailun voittajateokset on valittu
AYY järjesti opiskelijoille taidekilpailun, jonka voittajateokset tulevat pysyvinä teoksina Otakaari 15:n uuden asuintalon kerhohuoneisiin.
Jäsenäänestyksen tulokset ovat selvillä
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) järjesti historiansa ensimmäisen jäsenäänestyksen huhtikuun lopulla. Valtaosa äänestäneistä toivoisi vuokraan sisältyvän verkkoyhteyden säilyvän entisellään ja pitää AYY:n omistamaa internetpalveluntarjoaja Trinetiä tärkeänä.