Hae Aallon hallinnon opiskelijaedustajaksi vuodelle 2026 – jatkohaku 9.12. asti!

Hae hallinnon opiskelijaedustajaksi vaikuttamaan koulutusohjelmaasi, korkeakouluusi tai vaikka koko Aalto-yliopistoon! Haku on auki 11.11.–2.12.2025 osoitteessa beta.halloped.fi.

HAKUJA JATKETTU osassa paikoista 9.12. asti.

Hakukuulutus

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta hakee Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajia eli hallopedeja vuodelle 2026. Haku aukeaa 11.11.2025 ja päättyy 2.12.2025 klo 23.59. Ylioppilaskunnan hallitus valitsee opiskelijaedustajat 23.12.2025 mennessä.

Hakeminen tapahtuu suomen, ruotsin tai englannin kielellä osoitteesta beta.halloped.fi löytyvällä sähköisellä lomakkeella. Ohjeita hakemisesta sekä hallinnon opiskelijaedustajien valintaa koskeva ohjesääntö löytyvät Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan kotisivuilta osoitteesta https://www.ayy.fi/fi/opiskelijaedustajat.

Lähtökohtaisesti hakukelpoisia ovat kaikki Aalto-yliopiston läsnäolevat perus- tai jatkotutkinto-opiskelijat. Korkeakoulujen alaisiin toimielimiin hakukelpoisia ovat kyseisen korkeakoulun opiskelijat. Koulutusohjelmakohtaisiin toimielimiin haetaan lähtökohtaisesti kyseisen ohjelman opiskelijoita, mutta myös muiden saman korkeakoulun opiskelijoiden tai muuten perustellusti ohjelmaan liittyvien opiskelijoiden hakemuksia otetaan mielellään vastaan.

Päätösesitystä tehtäessä kuullaan ylioppilaskunnan piirissä toimivia yhdistyksiä. Hakijoiden nimet ja hakemukset voidaan luovuttaa yhdistysten toimijoille ja ylioppilaskunnan nimeämille hallopedvastaaville valintasuosituksien antamiseksi.

Ylioppilaskunta korostaa toiminnassaan yhdenvertaisuutta ja monimuotoisuutta, ja toivommekin hakijoiksi niin kansainvälisiä tutkinto-opiskelijoita, eri sukupuolten edustajia kuin opiskelijoita mistä tahansa muustakin taustasta.

Tietyille hallinnon opiskelijaedustajille maksetaan kokouspalkkioita. Palkkioita maksetaan akateemisista komiteoista, koulutus- ja tohtorinkoulutusneuvostoista, tutkintolautakunnasta ja opetustaitojen arvioinneista kaikissa korkeakouluissa. Kokouspalkkio maksetaan kokoukseen osallistuvalle varsinaiselle jäsenelle tai varajäsenelle, joka sijaistaa varsinaista jäsentä. AYY:n hallituksen jäsenet ja työntekijät sekä Aaltoon työsuhteessa tohtorintutkintoa suorittavat rajautuvat pois. Kokouspalkkion suuruus on 35 euroa/kokous. Opetustaitojen arvioinnin osalta palkkiot lasketaan per arviointi. 

Valintakriteerit 

Valintapäätökset tehdään hakulomakkeeseen kirjoitettujen hakemusten perusteella. Hakemuksesta tulee ilmetä selkeästi hakijan sähköpostiosoite, koulutusohjelma, korkeakoulu, tehtävän kannalta oleellinen kokemus sekä mahdollisuus toimia tehtävässä koko toimikauden ajan. Mikäli pyrit vain varsinaiseksi tai vain varajäseneksi, mainitse siitä hakemustekstissä; pelkkä hakulomakkeen valintaruutu ei sido valintapäätöstä.

Valinnan perusteena käytetään kiinnostusta ja sitoutumista tehtävään, osoitettua näkemystä toimielimessä vaikuttamisesta sekä yhteyksiä opiskelijoihin esimerkiksi järjestöjen tai muun aktiivisuuden kautta. Kerro hakemuksessasi tiiviisti, mitä haluaisit kehittää Aalto-yliopistossa, korkeakoulussasi tai siinä yksikössä, johon haet opiskelijaedustajaksi.

Valinnassa otetaan huomioon myös eri alojen tai oppiaineiden sekä opiskeluvaiheen edustuksellisuus kokonaiskokoonpanossa. Etenkin akateemisten asiain komiteoiden valinnoissa voidaan katsoa eduksi aiempi kokemus hallinnon opiskelijaedustajana, järjestön opintovastaavana tai vastaavana toimimisesta, mutta halu ja motivaatio toimia opiskelijoiden eteen ehdottomasti riittää.

Otaniemessä 6.11.2025
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan hallitus 

Lisätietoja ja apua hakemiseen:

Teemu Palkki
Vaikuttamisen asiantuntija, koulutuspolitiikka 
teemu.palkki@ayy.fi

Hallinnon opiskelijaedustajat 2025

Lista jatkohauista

 
Toimielin Jäsenet+varajäsenet
   

Aalto-yliopisto

 
Tutkintolautakunta 3+3
Ravintolatoimikunta 3+3
Aalto Junior -ohjausryhmä 1+1
Aalto Juniorin strateginen johtoryhmä 1+1
Läpileikkaavien teemojen (Cross-cutting Approaches, CCA) tiimi  1
   

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu ARTS

 
Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun opetuksen johtoryhmä (sis. TCAC-paikan) 4+4
Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun opetusosaamisen arviointiryhmä (+ TCAC) 6
Arkkitehtuurin, maisema-arkkitehtuurin ja sisustusarkkitehtuurin koulutusneuvosto 3+3
Elokuvataiteen koulutusneuvosto 3+3
Muotoilun koulutusneuvosto 3+3
Taiteen ja median koulutusneuvosto 3+3
Bachelor’s Programme in Design -koulutusneuvosto 2+2
   

Kauppakorkeakoulu BIZ

 
Kauppatieteen kandidaattiohjelman ohjelmaryhmä 2+2
Master's Programme Committee in Business Analytics 1+1
Master's Programme Committee in People Management and Organizational Development 1+1
Master’s Programme Committee in Strategic Management in a Changing World 1+1
Master's Programme Committee in Sustainable entrepreneurship  1+1
Yritysjuridiikan maisteriohjelman ohjelmaryhmä 1+1
   

Kemian tekniikan korkeakoulu CHEM

 
Kemian tekniikan korkeakoulun johtoryhmä 1+1
Kemian ja materiaalitieteen laitoksen johtoryhmä 1+1
Kemian tekniikan ja metallurgian laitoksen johtoryhmä 1+1
Kemian tekniikan korkeakoulun opetusosaamisen arviointiryhmä 2+2
   

Sähkötekniikan korkeakoulu ELEC

 
Sähkötekniikan akateeminen komitea 4+4
Degree Programme committee for Automation and Electrical Engineering 3+3
Degree Programme Committee for Electronics and Nanotechnology 3+3
Sähkötekniikan korkeakoulun yhdenvertaisuus-, monimuotoisuus- ja inkluusiotyöryhmä (EDI-ryhmä) 1+1
   

Insinööritieteiden korkeakoulu ENG

 
Insinööritieteiden akateeminen komitea 4+4
Insinööritieteiden koulutusneuvosto 3+3
Insinööritieteiden maisteriohjelmien ohjausryhmä               3+3
Insinööritieteiden korkeakoulun opetusosaamisen arviointiryhmä  3+3
   

Perustieteiden korkeakoulu SCI

 
Tuotantotalouden maisteriohjelman koulutusneuvosto 3+3
Perustieteiden opetuksen arviointitoimikunta (SCITEC) 4
   

Yhteiset ohjelmat

 
Aalto Science and Technology Bachelor Programme Committee (SCI, ELEC, CHEM, ENG) 4+4
Computer, Communications and Information Sciences, CCIS Programme Committee (SCI, ELEC) 4+4
Creative Sustainability -ohjausryhmä 3+3
Degree Programme Committee of Advanced Energy Solutions (CHEM, ELEC, ENG) 3+3
IDBM-koulutusneuvosto (ARTS, BIZ, CHEM, ELEC, ENG, SCI) 3+3
Urban Studies and Planning -maisteriohjelman koulutusneuvosto 2+2
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

opiskelija syö nuudeleita
Ajankohtaista Julkaistu:

Miten kesällä voi saada opintotukea?

Jos kesätyöhaussa kävi köpelösti tai toimeentulo huolestuttaa muista syistä, ei hätää! Voit saada kesäopintotukea ja asumislisää, jos suoritat opintoja kesältä.
Julkisivu OK15
Ajankohtaista Julkaistu:

Otakaari 15:n taidekilpailun voittajateokset on valittu

AYY järjesti opiskelijoille taidekilpailun, jonka voittajateokset tulevat pysyvinä teoksina Otakaari 15:n uuden asuintalon kerhohuoneisiin.
opiskelijoita amfilla istumassa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestyksen tulokset ovat selvillä

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) järjesti historiansa ensimmäisen jäsenäänestyksen huhtikuun lopulla. Valtaosa äänestäneistä toivoisi vuokraan sisältyvän verkkoyhteyden säilyvän entisellään ja pitää AYY:n omistamaa internetpalveluntarjoaja Trinetiä tärkeänä.
students in a meeting
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestys aukeaa – kerro mielipiteesi internetyhteyden nopeudesta ja Trinetin merkityksestä

AYY on vastaanottanut jäsenäänestysvaatimuksen ja päättänyt avata ylioppilaskunnan historian ensimmäisen jäsenäänestyksen. Äänestyksellä kartoitetaan jäsenistön ajatuksia internetyhteyden nopeuteen ja Trinet-palveluntarjoajan merkitykseen. Sähköinen äänestys on auki 27.4. klo 12 – 30.4. klo 18 ja äänestää voivat kaikki AYY:n jäsenet.