Fuksitoimikunta ja Kansainvälisyystoimikunta järjestävät Wappumieli-keräyksen
Wappumieli-keräyksellä kerätään varoja MIELI Suomen Mielenterveys ry:n Sekasin-chatin kehittämiseen ja ylläpitoon. Sekasin-chat on 12–29-vuotiaille tarkoitettu palvelu, jossa voi matalalla kynnyksellä saada keskusteluapua ja mahdollisuuden kuulla muista keinoista kohentaa omaa mielenterveyttä. Tällä hetkellä Sekasin-chattiin tulee enemmän yhteydenottoja kuin heillä on resursseja vastata.
Chat-palvelut yksin eivät pelasta suurta mielenterveyden korjausvelkaa, jonka lähes kaksi vuotta kestänyt yliopistojen etäopetus ja jatkuvat harrastusten rajoitukset ovat saaneet aikaan.
Lahjoittamalla autat nuoria pääsemään keskustelemaan mielenterveydestä matalalla kynnyksellä ja olet mukana nostamassa tärkeää aihetta keskusteluun.
Tule mukaan tekemään parempaa Wappumieltä osoitteessa wappu.fi/mieli. Keräys on auki 6.4.–1.5.
Read more news
Avoin haku taideteoksille AYY:n taidekokoelmaan on auki
Vuosittainen AYY:n taidekokoelmahaku on auki 20.11.2026 asti.
Never stop the madness ja kohta vedetään taas mattoa alta nuorisolta
AYY:n hallituksen jäsen Antti Puska ja koulutuspolitiikasta vastaava vaikuttamisen asiantuntija Totti Korpua kirjoittivat blogiin, minkälaisia ajatuksia keskustelu lukuvuosimaksuista herättää näin maksuttoman koulutuksen päivänä.
Vuodelle 2027 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2027 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!