Fuksitoimikunta ja Kansainvälisyystoimikunta järjestävät Wappumieli-keräyksen
Wappumieli-keräyksellä kerätään varoja MIELI Suomen Mielenterveys ry:n Sekasin-chatin kehittämiseen ja ylläpitoon. Sekasin-chat on 12–29-vuotiaille tarkoitettu palvelu, jossa voi matalalla kynnyksellä saada keskusteluapua ja mahdollisuuden kuulla muista keinoista kohentaa omaa mielenterveyttä. Tällä hetkellä Sekasin-chattiin tulee enemmän yhteydenottoja kuin heillä on resursseja vastata.
Chat-palvelut yksin eivät pelasta suurta mielenterveyden korjausvelkaa, jonka lähes kaksi vuotta kestänyt yliopistojen etäopetus ja jatkuvat harrastusten rajoitukset ovat saaneet aikaan.
Lahjoittamalla autat nuoria pääsemään keskustelemaan mielenterveydestä matalalla kynnyksellä ja olet mukana nostamassa tärkeää aihetta keskusteluun.
Tule mukaan tekemään parempaa Wappumieltä osoitteessa wappu.fi/mieli. Keräys on auki 6.4.–1.5.
Read more news
Vuodelle 2026 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2026 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!
AYY:n hallitus vuodelle 2026 on valittu
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan tuore edustajisto hyväksyi hallituksen muodostaja Joona Lipposen esityksen AYY:n hallituksen jäsenistä vuodelle 2026. Kokouksessa valittiin myös edustajiston varapuheenjohtajat.
Marcell Berta valittiin Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen 2026
Marcell Berta on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen jäseneksi vuodelle 2026. Espoon Otaniemessä 14.–15.11. pidetty liittokokous äänesti hallituksen jäsenistä lauantai-iltana.