AYY:n uudistunut taidekokoelma esillä Opiskelijakulttuurimuseossa – mukana tatuointitekniikalla tuotettu teos

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan taidekokoelma täydentyi loppuvuodesta avoimen haun kautta hankituilla uusilla jäsenistömme teoksilla. Kokoelma on esillä Opiskelijakulttuurimuseon näyttelyssä 13.4. asti.
Paavo Nurmen patsas ja Kaisa Koistin teos vitriinissä Opiskelijakulttuurimuseolla.

Opiskelijakulttuurimuseon vaihtuvassa näyttelytilassa esitellään AYY:n vuoden 2024 taidehankinnat sekä kiinnostavia nostoja ylioppilaskunnan taidekokoelmasta vuosien varrelta. Kokoelman tuoreimpiin lisäyksiin kuuluu neljä opiskelijan teosta: Hesen parkkis (Justiina Mäenpää 2023), Memory foam II (Raisa Mäkinen 2023), One Last Tree (Suthasinee Naktnasukanjn 2023) sekä Exodermis (Kaisa Koisti 2021). Avoin taidehaku teemalla “Näkökulma – Perspective” oli auki marraskuussa 2024.

Yksi teoksensa taidekokoelmaan saaneista on Aalto ARTSissa visuaalisen viestinnän suunnittelua opiskeleva monialataiteilija Kaisa Koisti. Koistin teos Exodermis (2021) on puettava artefakti, pandemia-ajan reliikki: keinotekoisesta ihosta, tatuointimusteesta ja metallielementeistä valmistettu tatuoitu kasvomaski sekä prosessipäiväkirjaa kuvaava vihkokappale selailuun AYY:n kokoelmassa. Teos on ensimmäinen ylioppilaskunnan taidekokoelmaan kuuluva tatuointitekniikalla toteutettu teos.

Teos on syntynyt alunperin Type and Written Language -kurssin työnä ja sijoittuu ajanjaksoon keväälle 2021, jolloin lähiopinnot olivat kokeneet muutoksen ja vakiintuneet arkeen etäopetukseksi koronaviruspandemian takia. Koisti kuvailee teostaan kokeelliseksi, veistokselliseksi ja esteettisesti sensuelliksi.

Exodermis antaa muodon sille tylsyydelle ja tyhjyydelle, mitä globaali kriisi aiheuttaa. Teos kuvastaa myös kuilua: kulttuurihistoriallisesti tatuointi on kantanut stigmaa ja kasvojen osan peittäminen on liittynyt valta-asetelmiin”, Koisti avaa.

Hänen mielestään on merkittävää, että kriisiaikojen keskelläkin taiteilija on elinvoimaisena osana yhteiskuntaa. On tärkeää osata tuottaa taidetta läpi kriisin.

”Toivon, että teokseni on ihmisille pysäkki ajassa. Toivon myös, että näkyvyys AYY:n kautta nostattaa arvostusta monialaiselle taiteelle ja sen tekijöille”, Koisti kertoo.

Taidekokoelmanäyttely mahdollistaa ensi kertaa Koistin artefaktin lähemmän tarkastelun yleisölle, sillä vuoden 2021 julkaisuajankohdasta tähän hetkeen teos on ollut esillä vain online-alustalla, osana kurssisivun alle koottua työnäytearkistoa. Koisti kertoo iloitsevansa siitä, että AYY:n taidekokoelma kasvattaa taiteen ja median representaatiota sekä taideosaamista, jota Aalto-yliopistossa syntyy jatkuvasti.

Opiskelijakulttuurimuseo on avoinna sunnuntaisin klo 14–16 osoitteessa Jämeräntaival 3, rakennuksen kivijalassa. Esillä on vaihtuvan näyttelyn lisäksi otteita Aalto-yliopiston ja sen edeltäjien opiskelijakulttuurien historiasta ja nykyhetkestä. Ei pääsymaksua. Avoin haku taidekokoelmaan aukeaa seuraavan kerran loppuvuodesta 2025.

Kaisa Koistin taidetta on laajemmin nähtävillä hänen yksityisnäyttelyssään 20. –30.3.2025 Kalleriassa osoitteessa Kaarlenkatu 10. Skinned & Preserved -nimellä kulkevan näyttelyn aukioloajat löytyvät Kallerian verkkosivuilta.

Kaisa Koisti, piirretty omakuva
Kaisa Koistin omakuva
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Student card
Ajankohtaista Julkaistu:

Lukuvuositarrojen pop up -​jakopiste

Voit hakea lukuvuositarran opiskelijakorttiisi AYY:n palvelutoimiston tarranjakopisteeltä.
Otakaari
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n uusi opiskelijatalo valmistui Otaniemeen – 153 uutta opiskelija-asuntoa

AYY:n uusi opiskelijatalo Otakaari 15 valmistui 31.7.2026 Otaniemeen. Rakennus tuo pääkaupunkiseudulle 153 uutta opiskelija-asuntoa, jotka tarjoavat kodin noin 200 Aalto-yliopiston opiskelijalle. Kaikki asunnot on jo vuokrattu.
Kuvassa muutama Design Notebook pinossa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusi Design Notebook on julkaistu

Uuden uutukainen Design Notebook on saapunut painosta ja on noudettavissa AYY:n palvelutoimistolta tai opiskelijaravintola Kipsarista veloituksetta. Muistikirjan on suunnitellut visuaalisen viestinnän muotoilun maisteriopiskelija Wenjia Tang, joka voitti avoimen suunnittelukilpailun alkuvuodesta.
AYY:n liittokokousdelegaatio 2025
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!