AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu

Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.

AYY on kilpailuttanut ylioppilaskunnan omistamiin kiinteistöihin tuotetun internet-palvelun ja kilpailutuksen seurauksena internet-yhteyksien toimittaja vaihtuu. Vaihdos toteutetaan suunnitelman mukaan vuoden 2026 kesäkuun loppuun mennessä. Muutostyöt hoidetaan mahdolliset yhteyskatkokset sekä muu asukkaille ja tilojen vuokraajille aiheutuva haitta minimoiden. Tiedotamme aiheesta asukkaita ja yhdistystilojen vuokralaisia tarkemmin, kun projekti etenee ja aikataulu kunkin kiinteistökohteen muutostöiden osalta tarkentuu.

AYY:n asuntokantaa rahoitetaan merkittävissä osin valtion takaamilla korkotukilainoilla. Tästä aiheutuu AYY:lle velvoite kilpailuttaa säännöllisesti kaikki vuokrilla katettavat palvelut, myös sisäisesti tuotetut. Palveluntarjoaja vaihtuu muutoksen myötä sisäisestä toimijasta ulkoiseen kustannussyistä.

Lisätietoja aiheesta antavat:

Antti Ilmavirta
Toiminnanjohtaja
antti.ilmavirta@ayy.fi

Veera Kivivirta
Talousjohtaja
veera.kivivirta@ayy.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Kuvassa muutama Design Notebook pinossa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusi Design Notebook on julkaistu

Uuden uutukainen Design Notebook on saapunut painosta ja on noudettavissa AYY:n palvelutoimistolta tai opiskelijaravintola Kipsarista veloituksetta. Muistikirjan on suunnitellut visuaalisen viestinnän muotoilun maisteriopiskelija Wenjia Tang, joka voitti avoimen suunnittelukilpailun alkuvuodesta.
AYY:n liittokokousdelegaatio 2025
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!
AYY:n hallituksen jäsenet Kerttu, Antti ja Brynna näyttävät alapeukkua
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Julkaistu:

Esitys opintotuen kokonaisuudistukseksi on pettymys

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) antoi lausunnon opetus- ja kulttuuriministeriön lakiesityksestä, joka koskee opintotuen kokonaisuudistusta. Esitys on pettymys, koska se ei ratkaise opintotuen ydinongelmia tai paranna opiskelijoiden toimeentuloa.
kuvassa Totti Korpua Aalto-yliopistolla
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Pelkkä lupaus maksuttomasta koulutuksesta ei riitä

Opetus- ja kulttuuriministeriö (OKM) on julkaissut korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vision vuodelle 2040, jonka on määrä ohjata suomalaisen korkeakoulupolitiikan suuntaa. Vision esittämä nuoren ikäluokan korkeakoulutettujen määrän lisääminen 60 prosenttiin vaatii panostuksia ja kunnianhimoa päättäjiltä. Tässä blogissa AYY:n vaikuttamisen asiantuntija Totti Korpua pohtii vision merkitystä opiskelijoille.