AYY valitsi hallinnon opiskelijaedustajat vuodelle 2021
Hallinnon opiskelijaedustajat ovat tavallisia opiskelijoita, jotka toimivat yliopiston hallintoelimissä yliopistolain nojalla. Aalto-yliopistossa hallinnon opiskelijaedustajia on sekä yliopistotasolla, korkeakoulutasoilla että laitostasolla ja pienemmissä työryhmissä. Hallinnon opiskelijaedustajien eli hallopedien toimikausi on kalenterivuosi.
Hallinnon opiskelijaedustajien valinta on Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan lakisääteinen tehtävä. Hakuaika oli 9.11.–29.11., jona aikana valtaosa avoimista paikoista saatiin täytettyä. Hakuaikaa jatkettiin muutamien paikkojen osalta 3.12. asti. Yhteensä hakemuksia tuli 248 kappaletta.
”Hienoa, että opiskelijavaikuttaminen kiinnostaa Aalto-yliopistossa! Opiskelijaedustajien avulla saamme opiskelijoiden äänen aidosti kuuluviin yliopistolla”, Tarmo Kivioja, koulutuspolitiikasta vastaava AYY:n hallituksen jäsen iloitsee.
Vuoden 2021 alussa tullaan avaamaan haku vielä muutamaan paikkaan. Muilta osin paikkoja täytetään pitkin vuotta tarpeen mukaan.
Uudet opiskelijaedustajat löydät täältä.
Lisätietoja:
Teemu Palkki
Vaikuttamisen asiantuntija
teemu.palkki@ayy.fi
Read more news
Haku Team Mantaan 2027 on auki
Näetkö itsesi lakittamassa Havis Amandan patsasta ensi vuonna lähes satatuhatpäisen yleisöjoukon hurratessa Esplanadilla ja Kauppatorilla? Tilaisuutesi on koittanut, sillä haku Team Mantaan 2027 on auki 23.3.-10.4.2026.
Tulevaisuususko tarvitsee rakenteita ja yhteisöjä
Opiskelijoiden mielenterveysviikolla AYY:n hallituksen jäsen Kerttu Peura kirjoittaa blogissa tulevaisuususkosta.
AYY:n taidekokoelmanäyttely ”Hujan hajan – Scattered” esillä Opiskelijakulttuurimuseossa
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) taidekokoelmaa täydennettiin teoshaulla loppuvuodesta 2025. AYY:n jäsenten teoksista koostuva taidekokoelma on esillä Opiskelijakulttuurimuseon näyttelyssä kevään ajan.